پیشینه

هر سال بخشی از ماشین‌های دیالیز مستهلک می‌شوند و هرگونه نقص در عملکرد دستگاه، کیفیت درمان را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. کنسرسیوم دیالیز ایران در مسیر خوداتکایی برای تهیه و تولید مجموعه کامل لوازم و تجهیزات دیالیز، در سال 1392 شرکت نواتیس طب را تأسیس کرد.

ماموریت و اهداف

شرکت نواتیس طب با بهره‌مندی از توان کارشناسان داخلی و انتقال دانش فنی از کشورهای پیشرفته، تأمین و تولید تجهیزات ثابت دیالیز را بر عهده دارد. ماشین دیالیز و دستگاه تصفیه آب دیالیز مهم‌ترین این تجهیزات هستند كه از ارکان اصلی بخش‌های دیالیز محسوب می‌شوند. دیگر تجهیزاتی که در برنامه تولید نواتیس قرار دارند شامل: سیستم تولید محلول دیالیز مرکزی، ماشین‌آلات خودکار خطوط تولید محصولات مصرفی دیالیز و تخت دیالیز است. در سال 1393 کارخانه تولید ماشین‌آلات خطوط تولید تجهیزات مصرفی دیالیز و همچنین دستگاه تصفیه آب دیالیز احداث شد و از ابتدای سال 1393 تولید تجهیزات در کارخانه نواتیس آغاز شد. در این راستا برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت تجهیزات خط تولید صافی دیالیز انجام شد. علاوه‌‌ بر آن ماشین‌آلات خط تولید رنابگ S در سال 1393 به‌عنوان یک محصول منحصر به ‌فرد نیز در شرکت نواتیس طب انجام شد.

دستاوردها

در مسیر کوشش‌ها برای تأمین زنجیره کامل ماشین‌آلات دیالیز، طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب دیالیز تحقق پیدا کرد. این دستگاه بر اساس استانداردهای بین‌المللی IEC60601، ISO 13485، ANSI/AAMI RD62 ساخته شده است و قابل رقابت با برندهای اروپایی است. به منظور تأمین ماشین دیالیز، شرکت نواتیس طب نمایندگی رسمی شرکت بلکو ایتالیا را دریافت کرده است و از سال 1393 مسئولیت فروش و خدماتِ پس از فروشِ ماشین‌های دیالیز بلکو را بر عهده گرفته است. دریافت نمایندگی انحصاری ماشین تصفیه آب (RO) شرکت DWA آلمان نیز از دیگر دستاوردهای شرکت نواتیس طب است.